692 743 419

rezerwacje@apartamenty-gorka.pl

BIAŁKA TATRZAŃSKA

BIAŁKA TATRZAŃSKA

„Białka – wieś na Podhalu nowotarskiem, pow. nowotarski, nad rzeką tej samej nazwy, dopływem Dunajca. Graniczy od północy i wschodu ze Spiżem, od zachodu z Groniem, od południa z Bukowiną, gdzie potok Palenica tworzy granicę. Parafia w miejscu. Od Nowego Targu 13 kil. odległa wieś, która ciągnie się wzdłuż drogi prowadzącej na Spiż; długość wsi 3 ćwierci mili. Obecnie liczy 227 domów a 1345 mk., z tych 637 mężczyzn a 708 kobiet. Rozległości morg. n. a. 2396. Gdy stary kościół drewniany spalił się, pleban z Ostrowska Marcin Drużbacki wystawił nowy kościół a biskup sufrag. krakowski Stanisł. Szembek poświęcił. Szkoła ludowa jednoklasowa, ludność trudni się wyrobami z drzewa.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich (1880)

Białka Tatrzańska to góralska wieś o niezwykle atrakcyjnym środowisku geograficznym, położona w województwie małopolskim. Zlokalizowana nieopodal Tatr Polskich i Słowackich, znajduje się 15 km od Nowego Targu, a 20 km od Zakopanego.

Wieś o zabudowie ulicowej rozciąga się na długości 8 km. Najwyżej położonym terenem Białki Tatrzańskiej jest Kaniówka (725 m n. p. m.). Grunty położone na Grapie, czyli bliżej Przełomu Białki, znajdują się na wysokości 650 m n. p. m. Zabudowa wsi rozciąga się wzdłuż doliny rzecznej, miejscami szerokiej na 1,5 km, otwartej na południe ku Tatrom Bielskim. Miejscowość leży między Wierchami wznoszącymi się powyżej 900 m n. p. m. Należą do nich: Wierch Koszarków (969 m), Wierch Jankulakowski (934m), Wysoki (947 m), Kustwański i Kotelnica (917 m n. p. m).

W Białce Tatrzańskiej panuje klimat górski, ale jest on dużo łagodniejszy niż w pobliskich Tatrach. Lato w Białce jest ciepłe, z najwyższymi temperaturami w lipcu i sierpniu. Zimy są chłodne, często z obfitymi opadami śniegu. Temperatury w styczniu mogą spadać nawet poniżej -30 stopni C. Dzięki położeniu i urozmaiconej rzeźbie terenu oraz silnemu rozcięciu górskich zboczy istnieją miejsca, w których bardzo długo zalega śnieg.

Dużą wartością środowiska przyrodniczego wsi jest rzeka Białka o długości 41,2 km i powierzchni dorzecza 229,9 km2, która wypływa z Tatr Wysokich.

Nad Białką, przy drodze do Nowej Białej, znajduje się rezerwat krajobrazowy. To urocze miejsce, gdzie rzeka płynie pomiędzy wapiennymi skałkami – Kramnicą (688 m n. p. m.) i Obłazową (670 m n. p. m.). Białka jest jedną z najczystszych rzek Podhala. Jakość jej wody w ocenie fizyko – chemicznej i bakteriologicznej minimalnie ustępuje normom klasy pierwszej. W nurtach Białki żyje wiele gatunków ryb, m.in. pstrągi i lipienie. Jej normalny przepływ wynosi ok. 5 m3 na sekundę, a podczas wiosenno – letnich wezbrań – nawet 200 – 300 m3.

Białka Tatrzańska. Śladami Janosika i mamuta

Skałki, jak popularnie określa się białczański rezerwat przyrody, to obowiązkowy punkt na mapie podróży każdego fana słowackiego zbójnika. To tam nakręcono niektóre sceny z „Janosika”, a także do takich filmów jak: „Trzecia granica” czy „Karol. Człowiek, który został papieżem”. Na terenie rezerwatu znajduje się także Jaskinia Obłazowa, w której odnaleziono najstarsze ślady człowieka w Pieninach oraz najstarszy na świecie bumerang z ciosu mamuta.

Białka Tatrzańska. Kąpiel z widokiem na Tatry

Po wyczerpującej wyprawie przez wierchy białczańskie warto odpocząć w basenach Termy Białka z temperaturą wody sięgającą 40 °C. Atutami tego miejsca są też widok na Tatry i wysmakowana architektura. Sukcesem Białki są pierwsze odwierty geotermalne, skupienie Polskiego kapitału wokół tej inwestycji i namówiła inwestorów do tego, żeby obiekt współgrał z naturą i odwoływał się do podhalańskich tradycji architektonicznych, nie rezygnując przy tym z nowoczesnych technologii i rozwiązań.