692 743 419

rezerwacje@apartamenty-gorka.pl

ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ W BIAŁCE TATRZAŃSKIEJ

ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ W BIAŁCE TATRZAŃSKIEJ

Przy ul. Środkowej w Białce Tatrzańskiej stoi zabytkowy drewniany kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy. Barokowo-gotycki kościół został wybudowany w 1700 roku przez miejscowych cieśli Jędrzeja Topora i Jana Chlipalskiego. Budową kierował ksiądz Marcina Drużbacki. W 1926 roku budynek został wpisany na listę obiektów zabytkowych.

Wcześniej w tym miejscu przez kilkadziesiąt lat stał poprzedni drewniany kościół, jednak pod koniec XVII wieku doszczętnie spłonął w pożarze.

Kościół jest w całości drewniany (poza murowanym prezbiterium dobudowanym w XIX wieku), pokryty dachem krytym gontem. Prezbiterium jest skierowane ku wschodowi, w stronę Jerozolimy. Wieża wznosząca się we frontowej części budynku została dobudowana pod koniec XIX wieku.

Od momentu wybudowania nowego kościoła po drugiej stronie ulicy w kościele nie są odprawiane msze. Po zaprzestaniu wykorzystywania obiektu do celów sakralnych stopniowo niszczał, jednak z inicjatywy mieszkańców został wyremontowany. Od kilkudziesięciu lat znajduje się w nim wystawa prezentująca eksponaty ciesielstwa i rękodzielnictwa ludowego. Można także obejrzeć pozostałości malowideł ściennych oraz dzieła sztuki sakralnej.

Teren kościoła i przylegającego do niego cmentarza otoczony jest kamiennym murkiem z drewnianym daszkiem krytym gontem. Malowniczo prezentują się kamienne bramy prowadzące na teren kościoła.

Na terenie przylegającym do kościółka rosną okazałe lipy będące zabytkami przyrody.

Kalendarz wydarzeńartystycznych organizowanych przez Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

Kalendarz wydarzeń